Początki narciarstwa alpejskiego i biegowego w Naszym Ośrodku sięgają lat dziewięćdziesiątych.

Wtedy właśnie odbyły się pierwsze obozy zimowe realizowane we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego. Miały one charakter integracyjny, gdyż brali w nich udział studenci specjalności wychowanie fizyczne specjalne oraz wychowankowie Ośrodka. W programie pierwszych obozów były przede wszystkim zabawy na śniegu.

Początkowa zabawa przekształciła się z czasem w wyczyn sportowy a obozy narciarskie w zgrupowania Kadry Polski.

Narciarstwo zjazdowe i biegowe są dyscyplinami paraolimpijskimi.

Nasi uczniowie (współcześni absolwenci) startowali wielokrotnie w zawodach narciarskich rangi Mistrzostw Polski, zdobywając tytuły mistrzowskie. Najlepsi zawodnicy reprezentowali Polskę w cyklu zawodów Pucharu Europy.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką była Anna Kosińska – wielokrotna Mistrzyni Polski, medalistka Pucharu Europy, zdobywczyni trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy w sezonie 2013/2014.

Obecnie ponownie odbywają się obozy narciarskie dla początkujących uczniów słabowidzących a także niewidomych, realizowane w Polsce i zagranicą. W programach zarówno narciarstwo zjazdowe jaki i biegowe. Uczniowie mogą przygotować się do wyjazdów podczas zajęć sportowych ukierunkowanych na sporty zimowe.

Najbardziej obiecującymi narciarzami zjazdowymi są Patrycja Bożek, Damian Ziółkowski i Hubert Bożek