Showdown powstał w 1960 r. Wymyślił go niewidomy Kanadyjczyk, Joe Lewis.

Przy opracowaniu zasad gry pomagał mu Patrick York - niewidomy kanadyjski lekkoatleta.

Gra ta zdobyła rozgłos i międzynarodowy sukces podczas olimpiady w Arnhem w 1980 r. jako dyscyplina pokazowa. Później gościła na wielu olimpiadach i międzynarodowych zawodach. Obecnie znana jest na wszystkich kontynentach. Czynione są starania, aby showdown pojawił się na paraolimpiadzie. Od 2008 roku rozgrywane są zawody rangi Mistrzostw Europy i Świata. 

Showdown w Polsce jako dyscyplina powstał w 2010 roku.

Najpierw swoją obecność na arenie międzynarodowej zaznaczył zawodnik Damian Pietrasik, utytułowany pływak i muzyk, następnie nasza placówka zakończyła budowę obiektów sportowych i jak się później okazało wyposażonych w stół do Showdown , ale tak naprawdę obowiązek rozwoju dyscypliny wziął na swoje barki Piotr Dukaczewski - Prezes Stowarzyszenia CROSS.

Od początku gracze z Dolnośląskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej wiedli prym.

Sytuacja nie zmieniła się do dnia dzisiejszego! Najwybitniejszą zawodniczką jest absolwentka DSOSW nr 13 we Wrocławiu, Elżbieta Mielczarek , która od 2015 zdobywa medale Mistrzostw Świata i Europy a od 2012 dzierży wszystkie tytuły Mistrza Polski.

Do największych osiągnięć polskich zawodników na arenie międzynarodowej należy:

Drużynowe Mistrzostwo Świata w 2017 oraz Europy w 2016 a także  srebrne medale w konkurencji indywidualnej Krystian Kisiel - MŚ 2017 Szwecja, Elżbieta Mielczarek - ME 2018 Polska.

Wybitnymi zawodnikami są również Adrian Słoninka i Łukasz Byczkowski. Wszyscy medaliści to uczniowie i absolwenci szkoły dla niewidomych i słabowidzących we Wrocławiu.