Dziewczynka na tablicy rysuje kształt koszulki

Czy krawiec lubi matematykę? Czy szycie ubrań ma coś wspólnego z matematyką? Czy do zmierzenia obwodu głowy potrzebna nam linijka?

Odpowiedzi na te pytania razem z Natalką i Antkiem szukali uczniowie klas I i II b, realizując zadania z II modułu projektu matematycznego pod tytułem „Matematyka u krawca”.

W czasie trwania projektu placówka realizuje kierunek polityki MEiN: Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego - przedstawienie zawodu krawca/krawcowej, rozwijanie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych – wykorzystanie materiałów audiowizualnych do zaprezentowania tematu, przedstawienie treści matematycznych w sposób zgodny z wiekiem uczniów, wykonanie zadania zgodnie z możliwościami poszczególnych dzieci. Wsparcie poprzez pracę w parach.

Na spotkaniu z krawcową – dziękujemy Pani Moniko za świetne zajęcia- uczniowie poznali pracownię krawiecką, narzędzia: miarkę, mydło krawieckie, zestaw igieł, szpilek i wielkie nożyce. Mogli także spróbować szyć na maszynie. Najważniejsze jednak było zdejmowanie miary – w praktyczny sposób poznali takie pojęcia jak długość, szerokość i obwód, i to nie tylko koła, ale pasa, bioder, uda czy bicepsów! Aby utrwalić poznane pojęcia dzieci oglądały filmik udostępniony w ramach projektu – „W pracowni krawieckiej”, tu poznały średnicę guzików, aby zrobić odpowiednią dziurkę i cennik, aby wiedzieć, ile trzeba zapłacić za usługę krawiecką.

Po teorii przyszedł czas na działanie – uczniowie w parach „zdejmowali miarę”, zapisywali wyniki, utrwalali pojęcia „centymetr”, „metr”, projektowali ubrania, rozwiązywali karty zadań, a także własnoręcznie uszyli czapki mikołajowe. Uczniowie klasy drugiej poznali plan i skalę – musieli sprawdzić, ile kamizelek uda się wykroić z kawałka materiału.

Jako zaliczenie modułu wysłano fotorelacje z klasowych działań.

Cdn. – już niedługo III moduł – „Matematyka na święta” , mamy nadzieję, że nie będziemy musieli liczyć ziaren maku, grochu czy rybich łusek.

Galeria zdjęć >>>Projekt Matemat<<<

Pokaz slajdów, na których pierwszaki pracują w parach i zdejmują miarę sobie wzajemnie. I Panu Maćkowi...