Grupa dzieci przed wielkim monitorem, na którym przedstawiony jest kolaż obrazów – bitwy, rozbiorcy rozdzierający mapę Polski, dowódcy, żołnierze. Dzieci oglądają obraz, słuchają opowieści pań przewodniczek oraz słuchają odgłosów wojny

Z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości nasi najmłodsi uczniowie z klas I i II wzięli udział w lekcji muzealnej „Kiedy Polski nie było na mapie” w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

W 1795 roku Polska zniknęła z mapy na sto dwadzieścia trzy lata, ale co to dokładnie oznacza? Czy zapadła się pod ziemię? Czy wszyscy Polacy wyjechali? (cyt. ze strony https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/programy_edukacyjne/lekcje-muzealne-stacjonarne/)

Dzieci posłuchały opowieści o rozbiorach Polski, różnych sposobach walki Polaków o Ojczyznę – zarówno w bitwach (mogły zobaczyć bitwę i usłyszeć jej odgłosy) jak i w salonach literackich. Poznały sylwetkę Adama Mickiewicza i jego dzieło „Pan Tadeusz”.

Dzięki bardzo ciekawym zajęciom, dzieci łatwiej  zrozumieją ten trudny fragment historii Polski i radośniej  będą mogły świętować dzień 11 Listopada.

Galeria zdjęć >>> Kiedy Polski nie było na mapie <<<