Powiększona praca z wystawy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu "Inspirujemy Kolorem".

Wycieczka trwała jeden dzień więc zrealizowanie wszystkich celów wymagało od uczniów samodyscypliny, organizacji oraz czasami walki ze swoimi słabościami. Uczniom doskonale się to udało, podjęli się wszystkich zaplanowanych wyzwań oraz z entuzjazmem wykonywali stawiane im zadania.

         Odwiedziliśmy Centrum Muzeum Włókiennictwa, w którym:

- brali udział w Warsztatach na dotyk;

- obejrzeli wystawę prac haftu „Inspirujemy kolorem”;

- zobaczyli prezentację maszyn w ruchu.

Warsztaty na dotyk były ciekawym doświadczeniem dla osób lubiących prace manualne związane z tkaniną, nitką, koronką, haftem, malarstwem oraz innymi inspirującymi materiałami. Pod opieką edukatora pana Andrzeja Jankowskiego uczniowie dali upust swojej ekspresji twórczej, pracowali razem, ale każdy z nich nad własnym projektem.

Prezentacja maszyn w ruchu zrobiła duże wrażenie, w sali można było obejrzeć sześć krosien z przełomu XIX i XX wieku, które zostały wprawione w ruch. Uczniowie kierunku rękodzielnik wyrobów włókienniczych oraz uczeń o kierunku monter maszyn i urządzeń mogli skonfrontować wiedzę poznaną na lekcjach technologii włókienniczej z prawdziwą, wizualną pracą takich maszyn.  Uczestnicy wycieczki mogli lepiej zrozumieć na czym polegała praca tkacza, zapoznać się z jego obowiązkami oraz zauważać niebezpieczeństwa wynikające z obsługi tych maszyn.

Nie zapomnieliśmy również o zainteresowaniach przyszłych kucharzy – uczniów naszego Ośrodka o kierunku kucharz. Prezentowana była wystawa Antoniego Starczewskiego „Idea zapisu linearnego”, która przedstawiała m.in. ekspozycje kojarzone z wypiekami.

Młodzież obejrzała również wystawę prac VIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu "Inspirujemy Kolorem", co przyczyniło się do większej samoświadomości o sposobach tworzenia precyzyjnych wzorów na płótnie. 

W plenerze zrobiliśmy również krótki spacer wzdłuż drewnianych domów tkaczy, następnie udaliśmy się autokarem do Manufaktury – która powstała w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Obiekt ten pełni obecnie funkcje centrum handlu, rozrywki, kultury i sztuki, udaliśmy się tam na obiad oraz mały deser w plenerze wśród pięknym fontann. Czas bardzo szybko upłynął i musieliśmy już szykować się do drogi powrotnej do Wrocławia.

 

Dziękuję serdecznie za pomoc opiekunom:

Panu Danielowi Makuchowi

Pani Jolancie Machacz

Galeria zdjęć >>>Wycieczka do Łodzi<<<