Stanisław Lem z modelem rakiety, 1966 r.

Rok 2021 decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema bowiem we wrześniu minęła 100 rocznica urodzin pisarza. Aby przybliżyć sylwetkę wybitnego Polaka i jednego z największych pisarzy science fiction 25 listopada w szkole podstawowej odbył się konkurs jemu poświęcony.

Urodził się we Lwowie i to miasto odcisnęło głęboki ślad w jego osobowości i twórczości. Poświęcił mu wspomnieniowy „Wysoki Zamek“, który sam uznawał za jedną ze swoich najważniejszych książek. Lwowski emigrant (wygnaniec) osiadł w Krakowie i, z małą przerwą na Wiedeń, tu spędził całe życie. Studiował medycynę ale wybrał literaturę science fiction jako w miarę bezpieczny azyl w komunizmie. Uważał się także za naukoznawcę, filozofa i futurystę. Przewidział e-booki i tablety oraz internetową sieć komputerów o dużej mocy – Google choć do końca życia nie korzystał z komputera. Jego książki filmowano („Solaris“ nawet parokrotnie), tłumaczono i wydawano na całym świecie (52 języki!), otarł się o literackiego Nobla (przeszkodziła tematyka – science fiction nie znalazło uznania u szwedzkich akademików). „Jego“ planetoida kraży gdzieś w układzie słonecznym (3836) podobnie jak pierwszy polski sztuczny satelita.

W miniony czwartek czniowie klas IV – VIII, każdy zespół klasowy w osobnej sali, połączeni za pomoca sieci Microsoft Teams, zapoznali się z sylwetką twórcy, a następnie obejrzeli jedną z bajek robotów o trzech elektrycerzach. Po prezentacji wykonali online quizy, a w klasie rebusy, krzyżówki i zadania logiczne (układ słoneczny) i matematyczne (maszyna licząca). Przy okazji uczniowie ujawnili swoje zainteresowania kosmosem, a dzięki zabawowej formie poznali wybitnego myśliciela i twórcę. Dla chcących sprawdzić swoją wiedzę o Stanisławie Lemie – quiz

       

Galeria zdjęć >>>LEM-oniada 2021<<<