Celem obchodów tego dnia jest przypomnienie nam wszystkim, że osoby
z niepełnosprawnością wzroku są wśród nas, że chcą żyć tak jak wszyscy – bez ograniczeń. Biała laska, którą czasami widzimy w rękach koleżanek i kolegów, to symbol samodzielności. My wszyscy, którzy nie musimy korzystać z pomocy białej laski, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pomóc im osiągnąć taką samodzielności.

A jak było z tą biała laską, oto krótka historia:

Laska to po prostu zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie poruszania się. Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale, szczęśliwie dla niego, spotkał pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza, była następująca:

 

"Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi, będziesz tracił nerwy."

 

Pomny rady ociemniałego kolegi fotograf zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską, lecz stwierdził, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa a nawet stwarza zagrożenie dla  innych użytkowników ulic, ponieważ jest słabo widoczna. Wówczas wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

Pamiętajmy każdego dnia, że spotykając osoby niewidome czy słabowidzące, zawsze, w miarę możliwości, możemy zaproponować im swoją pomoc!

Wszystkim osobom z niepełnosprawnością wzroku, dorosłym i dzieciom z okazji ich święta, życzymy by ich świat był piękny i kolorowy, by czerpali z życia całymi garściami i nigdy nie zwątpili w to, że mogą realizować swoje marzenia.

 

Wszystkich uczniów Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami zapraszamy do zabawy przygotowanej przez kl. VIII szkoły podstawowej.

Prosimy, aby wszystkie klasy odsłuchały zamieszczone zagadki dźwiękowe i rozwiązania zapisały na kartkach. Podpisane kartki (klasa
i szkoła) prosimy zostawić 15 października 2021 r. do godz 10.35
w pokojach nauczycielskich (szkoła podstawowa, szkoła ponad…). Podsumowanie akcji nastąpi 20.X (środa) na dużej przerwie.

Zagadka dźwiękowa Animowany głośnik