Rejs po Jeziorze Bystrzyckim

Poszukiwaczom tajemnic i mrocznych historii polecamy Góry Sowie (niem. Eulengebirge) – jedne z najstarszych gór w Europie. Tu właśnie podczas II wojny światowej Niemcy, w ramach projektu Riese, budowali podziemne fabryki i tajemnicze sztolnie w Osówce, Walimiu i kompleksie Włodarza. Ale tajemnicze są też pozostałości zamku Grodno górującego nad zaporowym Jeziorem Bystrzyckim, utworzonym dzięki spiętrzeniu wód rzeki Bystrzycy.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim położony jest na górze Choina (450 m n.p.m.) na urwistej gnejsowej skale. Został wzniesiony przez książąt świdnickich, chcących zachować niezależność od korony czeskiej. W swej historii był siedzibą rycerzy rabusiów, niszczyli go Szwedzi, oblegało zbuntowane chłopstwo. Dziś stanowi trwałą ruinę, w której bodaj najciekawsze są renesansowe pozostałości dawnego splendoru z czasów rządów Macieja von Logau (z Łagowa) i jego syna Jerzego.

Klasa VIII a zdobyła zamkowe wzgórze 28 września. Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach wycieczki średniowieczne narzędzia tortur i oraz doczesne szczątki nieszczęsnej Małgorzaty, które do dziś straszą turystów a wszystko dlatego, że niewiasta za starego choć bogatego szlachcica nie chciała wyjść za mąż. Bardziej budująca jest opowieść o, uwiecznionym na barokowym portrecie, wiernym psie ratującym życie swego pana. Zamek oferuje także salę multimedialną i krótki film o zamku i rezerwacie.

Po emocjach zwiedzania udaliśmy się nad jezioro. Tu czekał nas rejs po jeziorze aż do zapory zbudowanej w 1917 r. i skutecznie do dzisiaj broniącej okolic przed powodzią. Po rejsie dziatwa zasłużenie (lockdown!) wyszalała się w małpim gaju, czyli, współcześnie, parku linowym. Na koniec przeszliśmy wzdłuż jeziora i koroną zapory, podziwiając przebarwiające się jesienne lasy sowiogórskie.

Rześkie powietrze, piękne widoki i zamek pełen tajemnic – to wszystko oferuje zmęczonym mieszczuchom Zagórze. Wrzuciliśmy pieniążek do zamkowej cysterny – z pewnością jeszcze tu powrócimy.

Galeria zdjęć >>>Tajemnice Gór Sowich<<<