25 września 2020 r. uroczyście otworzyliśmy długo przez nas oczekiwany Ogród Sensoryczny „Alicja w Krainie Zmysłów”.

Dzięki fundacji „Zobacz mnie”- a szczególnie, dzięki hojności sponsorów- pp. Sylwii i Piotrowi Krupom, p. Rafałowi Tomkowiczowi (Sfera Finansów S.A.), pp Justynie i Waldemarowi Niedzielskim (Firmie Czas na Okna), p. Leszkowi Cichońskiemu, firmom- Soroptimist International of Poland, Betard S.A., Fundacji Agencji Rozwoju i Przemysłu, Fundacji PGNiG, udało nam się uzyskać unikalne miejsce do nauki i odpoczynku dla naszych uczniów.

Na otwarcie zaproszeni byli liczni goście oraz muzycy ze School of Rythms pod wodzą Piotra Gospodarczyka, który wraz z dziećmi zagrał koncert na bębnach i bum-bum rurkach.

Ogród podzielony jest na kilka stref:
Strefa koloru
W kolorowych skrzyniach podziwiać możemy kwiaty o intensywnych, kontrastujących barwach. Kolorystyka ogrodu będzie zmieniała się w zależności od pór roku. Zmiany w
ogrodzie będziemy uwieczniać w naszych pracach plastycznych oraz fotografiach.

Strefa smaku
Znajdziemy tu krzewy: malin, jeżyn oraz borówek, krzaczki poziomek, truskawek oraz porzeczek. Zioła nie tylko ładnie pachną, ale również są doskonałym dodatkiem smakowym do samodzielnie przygotowanych posiłków z wyhodowanych warzyw.

Strefa zapachu
Cały ogród jest jedną wielką strefą zapachu. Miejsce jest terenem zacisznym, ograniczonym z trzech stron murami ośrodka. Dzięki gromadzącemu się ciepłu zapach jest jeszcze bardziej intensywny i dłużej pozostaje zawieszony w powietrzu. Rośnie tu wiele pachnących kwiatów; lawenda, lilie oraz zioła; macierzanka, bazylia, tymianek, oregano. W maju kwitną silnie pachnące lilaki.

Strefa dotyku
Praktycznie wszystkie części roślin mogą dostarczać ciekawych wrażeń dotykowych. Liczne gatunki roślin mają niezwykłe w dotyku liście (o strukturach skórzastych, jedwabnych, szklanych czy wełnistych). Różnią się również kształtem, wysokością.


Strefa dźwięku
Występuje tu wiele gatunków traw, które poruszane wiatrem wydają szeleszczące, uspokajające dźwięki. Dźwięki wydają też zrobione przez dzieci dzwonki wietrzne. Zawieszone są również karmniki dla ptaków skąd słychać ich świergot. W planach mamy również zawieszenie budek lęgowych. Obecność roślin miododajnych przyciąga brzęczące
owady. Dla nich również jest zawieszonych kilka domków.
Jest również coś dla amatorów mocniejszych dźwięków; kolorowe bębny oraz w planach inne instrumenty.


Po ogrodzie można poruszać się wytyczonymi szlakami-profesjonalną ścieżką naprowadzającą dla niewidomych. Jest też labirynt fakturowy z różnymi rodzajami podłoża, Jest tu piasek, żwir, otoczaki drewniane, kora oraz kostka brukowa.

Przestrzeń ogrodu i wszystko znajdujące się w nim jest tak zaprojektowane, by pełniło funkcję nie tylko zabawową, ale również niosło wartości dydaktyczne i terapeutyczne. Ogród ma charakter poznawczy, pozwala odkrywać struktury, faktury, zapachy, dźwięki i ruch. Dzieci biorąc udział w zajęciach prowadzonych w ogrodzie będą miały okazję doświadczyć wszystkich aspektów ogrodnictwa (sianie, sadzenie, pielenie, podlewanie) oraz nauki przygotowywania zdrowych posiłków.


Tak przygotowany ogród stał się ważnym miejscem, gdzie dzieci niewidome i niedowidzące poprzez bezpośredni kontakt z bogatą roślinnością mogą rozbudzać swoją ciekawość oraz zainteresowanie przyrodą. Dzieci spacerując i pracując w ogrodzie będą mogły bezpiecznie obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie o każdej porze roku, obserwować rośliny od momentu wysiania, kiełkowania poprzez owocowanie, aż do zamierania.
Nad Ogrodem czuwa oczekujący na swoje imię krasnal.


To pierwszy etap naszego wymarzonego miejsca dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Naszym marzeniem jest profesjonalny, baśniowy plac zabaw dla dzieci- niezbędny do nauki orientacji, rozwijania integracji sensorycznej, pokonywania strachu i doskonalenia kondycji. Wszystko w rękach DOBRYCH LUDZI- sponsorów.

Galeria zdjęć >>>Ogród sensoryczny - Alicja w Krainie Zmysłów<<<