Zwycięska praca klasy VIII na temat „Nigdy więcej wojny”

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w szkole podstawowej poświęcone były upamiętnieniu 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Po 21 latach upragnionej wolności przyszło Polakom znów chwycić za broń, aby bronić własnego domu. Po żądaniach Hitlera stało się jasne, że wojna nadejdzie. Całe społeczeństwo solidarnie wsparło państwo w przygotowaniach – zbiórki na Fundusz Obrony Narodowej, zakup karabinów maszynowych, dział, okrętów, szkolenia, program polskich „żywych torped”. Dyplomacja gorączkowo zawierała i odnawiała sojusze. Na pomoc miała ruszyć Francja i Wielka Brytania, ale we wrześniu 1939 r. walczyliśmy samotnie. „Blitzkrieg” zmiótł polską obronę na granicach, przerwana została łączność, wyjazd Naczelnego Wodza i wreszcie napaść Sowietów dopełniły klęski. Podtrzymywały na duchu wieści z Westerplatte, Helu, Warszawy. Jednak chyba największą ofiarą wojny były dzieci, którym nagle skończyło się beztroskie dzieciństwo zamienione na traumę, głód i strach okupacji.

O tym uczniowie mogli dowiedzieć się z prezentacji, archiwalnych filmów i zdjęć. Wcześniej zapoznali się ze wspomnieniami wojennymi dzieci a klasy starsze uczestniczyły we wspomnieniowym spotkaniu z uczestnikami II wojny światowej, którzy przeżyli deportacje na Syberię.

Utrwaleniu wiedzy o początku wojny i bohaterstwie Polaków służyły rebusy, krzyżówki z bitwami polskiego września 1939 r., układane wspólnie zdania, wykreślanka z postacią prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego a także zadanie matematyczne związane z II wojną. Na koniec wysłuchaliśmy piosenki zespołu Grammatik pod tytułem „Nigdy więcej”. Jej słowa zawierały przesłanie naszego spotkania – aby nie dopuścić do podobnych wydarzeń w przyszłości i budować świat oparty na szacunku dla drugiego człowieka.  Wykonane przez zespoły klasowe plakaty nawiązywały do tego postulatu – życzenia młodych ludzi. Jury konkursu doceniło zaangażowanie i pracowitość zespołów klasowych: I miejsce zdobyła klasa IV/V, II – klasa VIII a trzecie - klasa VII. Nagrodami w konkursie były gry planszowe o tematyce historycznej przekazane przez wrocławski Oddział IPN.

Galeria zdjęć>>> Pamięć i przestroga – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej

Oprac.R.B.