Figura księcia Jerzego II w paradnym stroju renesansowym z fasady zamku w Brzegu

Znajomość regionalnej historii, dziejów ziemi, na której się żyje, jest jednym z filarów tożsamości. Śląskie dzieje są wyjątkowo skomplikowane i pogmatwane, przewijają się w nich wątki polskie, czeskie, habsburskie i pruskie a potem niemieckie. Ta różnorodność stanowi o bogactwie ziemi, na której przyszło nam mieszkać.  

Piastowie żyli tu najdłużej ze wszystkich gałęzi dynastii. Panujący w latach 1547 - 1586 książę Jerzy II, najbardziej przyczynił się do upamiętnienia rodu. Aby poznać zasługi Jerzego II dla śląskiej kultury, koniecznie trzeba wybrać się do Brzegu.

Położone na wysokim brzegu Odry, a przez to zabezpieczone przed powodziami miasto, stało się, obok Legnicy, centrum kultury i książęcego splendoru. Jerzy II sprowadził tu architektów z nad jeziora Como (pogranicze szwajcarsko-włoskie) i powierzył im przebudowę zamku w stylu renesansowym oraz budowę ratusza. Fundacja Jerzego II przetrwała i stanowi miarę (dosłownie) wielkości fundatora. Fasada zamku przestawia nie tylko naturalnej wielkości posągi księcia i jego małżonki ale także popiersia piastowskich władców Polski i książąt śląskich.

W zamku mieści się dziś Muzeum Piastów Śląskich i tam właśnie kl. IV i V poznała źródła historyczne do dziejów Brzegu i Piastów legnicko-brzeskich. Mogliśmy podziwiać notatki z zajęć matematycznych księcia Jana Chrystiana (początek XVII w.!), broń, kościane łyżwy, księgi miejskie i inne ciekawe przedmioty z dawnych, i nie tylko, czasów.   Po lekcji muzealnej obejrzeliśmy piastowskie mauzoleum w piwnicach zamkowych, gdzie szczególna uwagę przykuła rzeźba wiernego doga księcia Jerzego II oraz zmarłego w wieku piętnastu lat księcia Jerzego IV Wilhelma, ostatniego z dynastii piastowskiej. Starannie wykształcony, znający języki obce, książę  zmarł po zaledwie kilku miesiącach rządów, z powodu wysokiej gorączki będącej wynikiem infekcji, której nabawił się przebywając po polowaniu w chłopskiej chacie, wśród zarażonych najprawdopodobniej ospą domowników, 21 listopada 1675 r.

Niedaleko zamku, na brzeskim rynku znajduje się ratusz także ufundowany przez Jerzego II i wybudowany przez pracujących przy zamku komasków również w stylu renesansowym. Po obejrzeniu modelu ratusza zwiedziliśmy sale rajców (średniowieczną i obecną), odnowiony skarbiec a nawet mogliśmy podziwiać hologram ratusza z XV w. Warto dodać, że ratusz nigdy nie był zniszczony (w przeciwieństwie do zamku) i jego konstrukcja, więźba dachowa, wieża ratuszowa pochodzą z XVI w.

Galeria zdjęć >>>Exegi monumentum… czyli o (przewidzianym) końcu dynastii<<<