Uczniowie liceum przy ogrodzeniu obozu z uwagą słuchają opowieści Pani Przewodnik. Od prawej stoją: Krystian, Kinga, Emilia, Przemek, Pani Ania D., Krzysiek, Nazar, Zuzia, Nicola i Natalia

"Dokoła była wyczuwalna atmosfera z dawnych lat. Trudno byłoby żartować w takim miejscu. Ciekawy aspekt stanowi oprowadzanie na świeżym powietrzu"

- mówi o swoich odczuciach jedna z uczennic.


Jakie miejsce wzbudziło w niej te emocje?

Dnia 20.10.2021r. uczniowie klas licealnych, wraz z czterema nauczycielkami, uczestniczyli w wycieczce do jednego z najtragiczniejszych obozów koncentracyjnych - Gross-Rosen.

Tematem przewodnim stało się codzienne życie więźniów. Uczestnicy obejrzeli między innymi kamieniołom, w którym wydobywano granit, prycze, na których spano, oraz cudaczne sztućce, którymi spożywano nędzne posiłki. Co ciekawe, w opowieściach przewodnika pojawił się również akcent sportowy.

Co o tym wszystkim sądzą uczniowie? Czy uważają spędzony tam czas za zmarnowany?

"Moim zdaniem wycieczka była bardzo interesująca, aczkolwiek nie przepadam za takimi miejscami" - informuje jeden z nich.

Inny natomiast podaje:

"Ja osobiście uważam, że wycieczka do Gross-Rosen jest uczniom potrzebna do lepszego poznania historii Polski z drugiej wojny światowej. Dzięki takim wycieczkom uczniowie widzą i poznają historię na żywo (...) a nie tylko z podręczników."

Dzięki takiemu nastawieniu uczniów męki i poświęcenie więźniów nie poszły na marne. Dziś stanowią one cenną lekcję na przyszłość.

Galeria zdjęć >>>Gross-Rosen<<<