Międzynarodowy Dzień Białej Laski nazywany jest także Międzynarodowym Dniem Niewidomych obchodzony jest od 1964 roku na całym świecie 15 października. W Polsce oficjalnie ten dzień po raz pierwszy świętowaliśmy w 1993 roku.

Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się w 1921 roku, kiedy młody fotograf James Biggs mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Fotograf się załamał, a gdy spotkał ociemniałego żołnierza, rozpoczął nowe życie. Jedna z rad, jaką udzielił żołnierz Bigssowi była następująca; "Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy." Fotograf posłuchał rad żołnierza i zaczął samodzielnie się przemieszczać przy pomocy laski. Stwierdził, że laska, z którą chodzi jest niewidoczna dla innych i nie zapewnia ona mu bezpieczeństwa. Okazało się, że laska fotografa nie zawsze jest dostrzegana przez innych użytkowników dróg. Wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się trafiony i sprawdza się do dzisiaj.

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w dobie pandemii koronawirusa przygotowali program artystyczny, który można obejrzeć w galerii. Adrian z Wojtkiem recytują wiersz Jana Pawła II "Niewidomi'. Paulina postanowiła zaśpiewać piosenkę Pani Barbary Włosiniak, a Natalka recytuje "Modlitwę niewidomego chłopca". Gościem honorowym był pan Zbyszek Kowerczyk, który napisał książki „Dwa brakujące słowa”, „Zielone słońca” o przygodach uczniów naszego Ośrodka. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z nauczycielami przygotowali wystawę prac artystycznych oraz zadania do wykonania przez uczniów.

Zobacz galerię >>>Międzynarodowy Dzień Białej Laski<<<

Wojtek i Adrian siedzą przy stole i recytują wiersz

Paulina ubrana w czarną szatę, nagłowie ma kapelusz. Obok niej stoją Dominika i Ola

Natalka czyta wiersz "Modlitwa niewidomego chłopca"

Dominika i Ola ubrane w kolorowe chusty śpiewają. Dominika ma dwa warkocze w których wpięte są czerwone kwiaty. Ola na szyi ma naszyjnik z kwiatów

Pan Zbyszek Kowerczyk autor książki "Dwa brakujące słowa" czyta fragment swojej książki